0
09186693920 / 09182432403

تعریف طرح درس در دوره ابتدایی و انواع آن (روزانه و سالانه)

طرج درس روزانه

در هنگام استفاده از طرح درس در دوره ابتدایی یکی از مهمترین سوالاتی که ممکن است برای افراد پیش بیاید این است که اهمیت استفاده از این طرح ها چیست؟ برای پاسخگویی به این سوال بهتر است در ادامه با ما همراه باشید.

طرح درس چیست؟

به طور کلی قبل از اینکه به بررسی طرح درس در دوره ابتدایی بپردازیم بهتر است کلمه طرح درس را مورد بررسی قرار دهیم. باید بدانید طرح درس یک برنامه یا چارچوب منظم و سازماندهی شده است که طبق آن معلمان می توانند برای کتاب های مختلف برنامه ریزی کرده و فرآیند تدریس و آموزش را هدفمند شروع کنند. توجه داشته باشید طرح درس مانند نقشه راه عمل کرده که مسیر تدریس را برای معلمان مشخص می کند.طرح درس

 

اهمیت استفاده از طرح درس

هنگامی که معلمان اقدام به استفاده از طرح درس در انواع مختلف از جمله برای دوره ابتدایی می کنند می ‌توانند به راحتی کتاب را به تعداد جلسات درسی تقسیم کرده و به این وسیله برای هر فصل کتاب طرح درس معینی داشته باشند. از جمله مهمترین اهمیت و فواید استفاده از طرح درس، استفاده بهینه از زمان می باشد. همچنین معلم می تواند از نظر کمی و کیفی اهداف درسی را به بهترین نحو ممکن محقق کند.

در کلاس هایی که هرج و مرج زیاد مشاهده می ‌شود استفاده از طرح درس موجب کاهش بی نظمی شده و همچنین ایجاد انگیزه در معلم و دانش آموز می کند. از طرفی باید بدانید هنگامی که معلم برنامه مشخصی برای تدریس کتاب های مختلف دارد به راحتی تسلط کافی را در هنگام درس دادن به دست آورده که این امر موجب افزایش اعتماد به نفس مدرس و معلم خواهد شد و در نتیجه یادگیری دانش آموز به صورت عمیق تر و پایدار تر می باشد.

 

انواع طرح درس در دوره ابتدایی

انواع طرح درس در دوره ابتدایی از نظر بازده زمانی در دسته های مختلفی قرار می‌ گیرد. یکی از آنها طرح درس سالانه یا ترمی است که برای یک سال تحصیلی یا یک ترم درسی به صورت کلی تدوین می شود. باید بدانید در نگارش طرح درس سالانه باید تمامی روزهای سال مورد بررسی قرار گرفته و سپس تعطیلات رسمی از آن کم شود. همچنین مناسبت ها و مراسم های ملی و مذهبی که در ساعت درسی کلاسی تاثیر می گذارند نیز باید در نظر گرفته شود.

از طرفی ایام امتحانات نیز باید از روزهای اصلی کم شده و زمان هایی برای جبران عقب افتادگی ها در نظر گرفته شود. نوع دیگر طرح درس، طرح درس روزانه است که طبق آن یک برنامه ریزی جزئی برای یک روز یا یک جلسه می شود. توجه داشته باشید معلمان ابتدایی که طبق این چارچوب تدریس خود را آغاز می‌ کنند باید کاملا با کتاب راهنمای تدریس آشنا شوند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.