0
09186693920 / 09182432403

ارزشیابی توصیفی در دوره ابتدایی ،ویژگی ها و فواید آن

ارزشیابی توصیفی

ارزشیابی توصیفی، معیاری برای تعیین سطح پیشرفت دانش آموزان است که با جملاتی مانند، تلاشت قابل تحسین است، برای موفقیت های بیشتر به تلاش خودت ادامه بده و … عملکرد دانش آموزان تعیین می شود.

هدف اصلی ارزشیابی توصیفی، از بین بردن ترس و اضطراب و ایجاد شادابی و نشاط در بین دانش آموزان می باشد که در نتیجه، یادگیری و تمرکز بیشتر دانش آموزان را بر روی دروس تحصیلی، به دنبال دارد.

ویژگی های ارزشیابی توصیفی

۱-در گذشته برای نشان دادن عمکرد و پیشرفت دانش آموزان در دروس تحصیلی از مقیاس نمره، که بازه ای بین(۲۰-۰)را دارا بود، استفاده می شود. اما در ارزشیابی توصیفی از عبارت های کیفی استفاده می شود.

۲-ارزشیابی توصیفی فقط، به زمان حضور دانش آموزان در کلاس مربوط نمی شود، بلکه تلاش و فعالیت ها، در محیط بیرون از کلاس و خانواده را نیز شامل می شود.

۳- توانایی ویادگیری دانش آموزان در حوزه های مختلف متفاوت است. در ارزشیابی توصیفی ارزیابی دانش آموزان فقط بر اساس آزمون نمی باشد و با استفاده از ابزار های دیگری، از جمله فعالیت های عملی، کلاسی، پرسش و پاسخ ها در کلاس مورد بررسی قرار می گیرند.

راهکار های ارزشیابی توصیفی در حل مشکلات

الف)مهم ترین عاملی که باعث تغییر روش ارزیابی دانش آموزان شد، نگاه نادرست به عملکرد تحصیلی دانش آموزان بود. ارزش یابی توصیفی، با هدف ایجاد نگرشی جدید در بین آموزگاران، مسوولان مدراس و اولیا بیان شد. از نتایچ این روش می توان به برنامه ریزی بهتر توسط معلمان و اولیا در جهت بیشتر شدن تلاش دانش آموزان در یادگیری اشاره کرد.

ب)نمره برای دانش آموزان تاثیر چندانی در کشف و شناخت توانایی، نقاط قوت و ضعف ندارد و از واکنش دیگران نسبت به نمره ی خود نگرانند. همان طور که قبلا به آن اشاره کردیم، ارزشیابی توصیفی، فقط به عملکرد دانش آموزان در برگه ی امتحانی بستگی ندارد و عملکرد آن ها را در حوزه های مختلف در نظر می گیرد که این کار انگیزه و تلاش بیشتری را در بین دانش آموزان برای یادگیری درس ایجاد می کند.

ج) ایجاد فاصله ی زمانی بین یاد دادن دروس و امتحانات، علاوه بر دانش آموزان، برای معلمان و اولیا نیز، نگران کننده بود. ارزشیابی توصیفی این ویژگی را به دانش آموزان و معلمان می دهد که زمان خاصی را برای امتحانات و آزمون در نظر نگیرد و معلم در حین آموزش و یاد دادن، آزمون های مورد نظر خود را اجرایی کند.

محاسن ارزشیابی توصیفی

۱-از بین بردن ترس و اضطراب در دانش آموزان

۲- مشارکت معلمان با اولیا و دانش آموزان برای ارزشیابی

۳-کشف توانایی دانش آموزان در حوزه های مختلف

۴- ترغیب و تشویق شدن دانش آموزان در فعالیت های کلاسی

۵-توجه به تلاش دانش آموزان برای رسیدن به موفقیت

 

دیدگاه کاربران
  • Mobin 18 بهمن 1398

    بسیار عالی ،ممنون خیلی مختصر و مفید بود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.